image002

 

 

 

SZKOŁA PODSTAWOWA W SINOGÓRZE

P1010355

 

 

 

 

 Strona główna

  Historia

Wydarzenia

Konkursy

Po lekcjach

Biblioteka

 

Szkoła Podstawowa w Sinogórze

            W okresie między wojennym w Sinogórze nauczanie odbywało się w domach prywatnych. Nauczycielami pracującymi byli: pan Iwaszkiewicz pochodzący z Galicji oraz pani Chaberska. W czasie trwania wojny tj. (1939-1945) nie nauczano dzieci, ponieważ nie było nauczycieli miejscowych, zaś pani Chaberska wyjechała w rodzinne strony. Ponadto we wsi stacjonowali żołnierze niemieccy.

Po wojnie przytępiono do budowy szkoły. Potrzebny materiał przywieziono z okolic Działdowa z rozebranego baraku, najprawdopodobniej takiego, w którym przetrzymywano jęców lub robotników. Materiału było dużo, więc ściany postawiono podwójne. Mimo tego zimom warunki były bardzo trudne, a temperatura czasami nie przekraczała kilku stopni-wspomina Czesław Domżalski. W okresie dużych mrozów kałamarze z atramentem zamarzały i nie można było pisać. W budynku szkoły mieściły się 4 sale lekcyjne i kancelaria. Wyposażenie klas było ubogie w sprzęt, meble i pomoce dydaktyczne. Nauczanie odbywało się również w dwóch salach lekcyjnych mieszczących się w budynkach prywatnych u państwa Zaborowskich i Kordalskich.

Po wojnie pierwszym kierownikiem i nauczycielem był Michał Kostrzewski, następnie Jan Pawłowski przybyły z Mławy. Nauczycielami byli Kazimiera Kowalska, pani Zakrzewska, Stefan Berger, Halina Werner, Szymańska z Raczyn, Lelowska, Socha, Barbara Dobies, Krystyna Stankiewicz.

 

zdj 1

Rada pedagogiczna, początek lat 70. Krystyna Grzywińska, Krystyna Stanowiska, Halina Filipska, Stefan Prusak, Czesław Domżalski, Tadeusz Stanowicki, Zygmunt Kostka.

 

zdj 2

Rada pedagogiczna wraz uczniami klasy VIII, 1977r. Od lewej: Stefan Prusak, Czesław Domżalski, Krystyna Stanowicka, Józef  Kębski, pani Zaborowska, Czesław Chyliński

 

1 września 1956 roku skierowany z nakazu pracy Czesław Domżalski objął kierownictwo szkoły. Wraz z nim pracę rozpoczęła Maria Chojnacka. Jednym z wielu sukcesów działalności na rzecz lokalnego środowiska  było zorganizowanie pomysłu budowy nowej szkoły. Warunki lokalowe po wojennego budynku dawno przestały spełniać jakiekolwiek standardy. Dzięki pomocy Inspektora Oświaty Jerzego Kozłowskiego i przy aprobacie sołtysa Gromelskiego oraz sekretarza gminy w Syberii Stanisława Filipskiego zwołano zebranie mieszkańców wsi, aby

zdj 3

 

Rada pedagogiczna wraz uczniami klasy VIII, 1988 r. Od lewej: Zenona Kulwicka, Jolanta Kubkowska, Wiesław Chylińska, Anna Hylińska, Agata Chylińska, Genowefa Chylińska, Maria Grabowska, Ewa Finkowska, Roman Kostka

ustalić lokalizację szkoły. Ostatecznie władze powiatowe wprowadziły zapis o wywłaszczeniu gruntu pod budowę szkoły na działce Jana Trędowicza. O wielkości budynku miała zdecydować ilość dzieci. Rejestr musiał liczyć 175 dzieci, by wydano pozwolenie na budowę szkoły wraz z salą gimnastyczną. Dużą rolę w powstaniu tej szkoły odegrał przewodniczący Powiatowej Rady Franciszek Marucha. Uznał, że mieszkańcom Sinogóry i nauczycielom należy się nowy budynek za ofiarność w zbiórce funduszy na rzecz budowy szkół tzw. 1000-latek.

Budowa szkoły rozpoczęła się już w 1964 r. (nastąpił wykop studni głębinowej), a następnie w 1965 r. stanęły mury. Dokończenie nastąpiło w 1966 r. Uroczyste otwarcie nowego budynku odbyło się 26 października 1966 r. zaś dzień później w nowej szkole odbyły się pierwsze lekcje. Szkoła mieściła 5 sal lekcyjnych na piętrze i pokój nauczycielski, na parterze 3 sale lekcyjne, świetnie wyposażona pracownia techniczna, kancelaria dyrektora, kuchnia, łazienki, szatnie, sala gimnastyczna.

W następnych latach powstało ogrodzenie wokół szkoły sfinansowane przez warszawską firmę za udostępnienie szkoły w czasie wakacji na kolonie dla  dzieci z Warszawy. Za pierwsze zdobyte pieniądze zakupiono pomoce dydaktyczne. Pracę w nowym budynku szkoły rozpoczęli pani Zabrowska, Karska, Krystyna Stanowicka, Filipska, Józef Kępski. (z relacji Czesława Domżalskiego)

 

Kadra kierownicza Szkoły Podstawowej w Sinogórze:

Michał Kostrzewski – po wojnie pierwszy kierownik szkoły,

Jan Pawłowski – 1948-1956,

Czesław Domżalski – 1 IX 1956 – 31 VIII 1966,

Tadeusz Stanowicki – 1966-1974,

Krystyna Stanowiska – od 21 XI 1974,

Wiesław Chyliński, 1975-1990,

Lech Kosek- 1990-1991,

Jolanta Kubkowska – 1991-2000,

Maria Grabowska- 2000-2011,

Elżbieta Bonczek- od 2011